Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
Adalet Bakanımız Sn. Abdülhamit Gül'ün Mardin ziyareti.
09.10.2021

Adalet Bakanımız Sayın Abdülhamit Gül, “Mağdur Odaklı Adalet Buluşmaları” programına katılmak ve çeşitli inceleme ile ziyaretlerde bulunmak üzere Mardin’e geldi.

Bakan Gül, “Mağdur Odaklı Adalet Buluşmaları” katılmak üzere geldiği özel otelde Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, Cumhuriyet Başsavcımız Aydın Turhan, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanımız Önder Kürşat Mutlu ve diğer protokol üyeleri tarafından karşılandı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan program Mardin Cumhuriyet Başsavcımız Aydın Turhan’ın yaptığı açılış konuşmasıyla devam etti.

“Mardin; insanlığın kalbi, birlik ve beraberliğin sembol şehri”

Programda konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Mardin’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bugün medeniyetler beşiğinde, kadim bir şehirde, Mardin'de sizlerle bir arada bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğumu öncelikle belirtmek istiyorum. Mardin, birlik ve beraberliğin sembol şehridir ve 'farklılıklarla birlikte güzelliği yaşatmanın en güzel adreslerinden birisi neresi' derlerse hiç şüphesiz Mardin akla gelen ilk şehirlerden biridir. Dolayısıyla bu birlikteliği muhafaza eden, koruyan medeniyetimizin bu değerlerine sahip çıkan tüm hemşerilerimi buradan sevgiyle selamlıyorum. Keza aynı zamanda hukuka baktığımız yeri de Mardin temsil etmektedir. Bir arada birlikte yaşayabilme iradesini ortaya koyma ve farklılıklara saygı gösterme adına da çok önemli bir sembol ortaya koymaktadır.” dedi.

“Vatandaş memnuniyeti, insan yararı neredeyse hukuk oradadır”

Adli süreçte mağdurların yanında olmak için yapılan çalışmaları değerlendirmek ve bundan sonra neler yapabilecekleri konusunda görüşmek üzere bir arada olduklarını dile getiren Bakan Gül, “Mağdur odaklı adalet konusunda birçok yerde çalışmalar yapılıyor, birçok analizler yapılıyor ama tüm bu çalışmaların bence özeti 'Adliyenin kapısı adaletin kapısıdır' cümlesinde özetlenir. Bu kapının herkese açık olduğu, kim olursa olsun, bu kapıdan giren herkesin adalete erişeceğine olan inanç ile oradan çıkması gerçekten bizim en temel arzumuzdur. Herkesin hukukunu korumak, herkesin hukuktan nasibini alması için vardır. Vatandaş memnuniyeti, insan yararı neredeyse hukuk oradadır. Orada olmalıdır. Bugüne kadar da işte bu bakış açısıyla vatandaş memnuniyetini önceleyen bir anlayışı hep sergiledik ve sergilemeye de devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

"Mağdurun mahremiyeti sansasyon malzemesi ya da reyting meselesi olmaz"

105 adliyede bulunan 110 adli görüşme odasında 35 bin 232 görüşmenin sağlandığını aktaran Bakan Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü “Vatandaşlarımızın ve mağdur odaklı adalet anlayışındaki en önemli adımlarından birisi adli görüşme odalarıdır ve özellikle son zamanlarda yoğunluğunu arttırdığımız 2017'den itibaren adalet müessesesinde dâhil olan uygulamayla vatandaşlarımızın adli sürecine çok önemli katkılarda bulunuyoruz. Peki, bu odalar olmadan daha önce ne oluyordu? Daha önce çocuklar, kadınlar, yaşlılar, engelliler suça maruz kalmış tüm mağdurlar karakol, savcı, mahkeme, polis, hâkim, doktor arasında gidip geliyordu ama bu merkezlerle birlikte çocuk duruşma salonu bir köşesinde durup, o acıyı bir kez daha yaşamıyor. Farklı bir merkezde uzman marifetiyle tüm bu süreçlerde, bir kez daha örselenmiyor ve travmasını bir kez daha yaşamıyor. Mağdurun mahremiyeti hiçbir zaman, hiçbir yerde ortalığa dökülüp, saçılacak bir sansasyon malzemesi ya da reyting etkileşim meselesi olamaz. Bu nedenle özel hayatın korunması ilkesi, hassasiyetle korunmalıdır. Bu bağlamda kişilerin kesinleşmiş yargı kararı olmadan ya da yargı kararına rağmen damgalanması, suçlu ilan edilmesi de asla kabul edilemez. Bu hukukun evrensel ilkesidir. Olmazsa olmazıdır. Türkiye, bir hukuk devletidir. Kurumlarıyla kanunlarıyla kurallarıyla bir hukuk devletidir. Hukuk devletinde yargı, bağımsız ve tarafsız mahkemelere aittir. Yargı bu yetkisini kullanırken dosyaya bakar, delillere bakar, ona göre karar verir ve esas itibarıyla bu vicdani kanaatiyle beraber Türk milleti adına karar verir, Türk milleti de bu kararı değerlendirir, eleştirir ya da katılır ama her halükarda bir hukuki sürecin yöneticisi yargı mercidir. Verilen karara eksik hatalı bulunuyorsa da itiraz merci ile de işleyen bir hukuk sistemi vardır. İnşallah yılsonuna kadar bunun sayılarını daha da arttıracağız. Yine, bu ay 400 yeni uzman psikolog, pedagog ve sosyal çalışmacı atamasıyla sayıyı bin 202'ye çıkardık. İnsan kaynağımızı son atamalarla yüzde 50 artırdık. Güçlenen insan kaynağımız ile birlikte 45 adliyede daha müdürlükleri açacağız. Adliyelerde daha etkin psiko-sosyal destekleri vatandaşlarımıza sağlayacağız. Uzmanlar sosyal incelemeler için saha ziyaretlerine daha fazla zaman ayıracak ve raporlar hazırlayacak bu da mağdurun meramını daha rahat bir şekilde aktarmasına katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda 40 adliyede daha adli görüşme odaları açmış olacağız. İnşallah, yılsonuna kadar 200 kişilik bir uzman alım ilanına daha çıkacağız. 2022'de ayrıca 310 uzman alarak bu çalışmaları güçlendirmeyi hedefliyoruz”

"Suç mağdurlarına gereken destek verilmektedir."

Adalet Bakanlığının son dönemde hayata geçirdiği suç mağdurlarının ve çocukların adalete erişimini merkeze alan fevkalade anlamlı bir proje olduğunu belirten Vali Mahmut Demirtaş, “Adalet Bakanlığımızın bünyesinde kurulan Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlükleri, suç mağdurlarına yönelik bilgilendirme, yönlendirme ve psiko-sosyal destek hizmetlerini sunmaya devam etmektedir. İstismarın her türüne maruz kalmış, yaşadığı travmalar nedeniyle hayata küsen ve mutlak desteğe ihtiyaç duyan vatandaşlarımıza, ilgili birimlerde görev yapan pedagog ve psikologlar eliyle gereken destekler verilmektedir.” dedi.

Programdan sonra Adalet Bakanımız Sayın Abdülhamit Gül, protokol ile birlikte yapımı devam eden Mardin Adliye Binamızın inşaat alanında incelemelerde bulundu. Sayın Bakanımıza yapım süreci ile ilgili bilgi verildi. Yapılan incelemeden sonra Mardin Adliyesini ziyaret eden Bakan Gül, adliye personeli ile bir araya gelerek sohbet etti. Meslekte 25. yılını tamamlayan adliyemiz Zabıt Katibi Dilek Ocak, takdir belgesini Bakan Gül'den aldı. 

Daha sonra Bakan Gül, Mardin E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunu ziyaret ederek cezaevinin genel durumu hakkında bilgiler aldı.

Adres

13 Mart, Vali Ozan Cad. Hükümet Konağı, 47200 Mardin Merkez/Mardin

Telefon

04822123601

04822121027

E-Posta

mardincbsisaretadalet.gov.tr